Vishay/Vitramon CDR33BP302AFZSAT
CDR33BP302AFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BP302AFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3000PF 50V 1% BP 1210
Datasheet Download
CDR33BP302AFZSAT.pdf
Availability of CDR33BP302AFZSAT
QUANTITY
CDR33BP302AFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BP302AFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BP302AFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR33
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BP302AFZSAT
Related LinksCDR33BP3, CDR33BP302AFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BP302AFZSAT Details Description
Related parts for CDR33BP302AFZSAT
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 2V 4.5AH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 70W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf