Vishay/Vitramon CDR33BX183BKZSAT
CDR33BX183BKZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR33BX183BKZSAT
Brief Description
CAP CER 0.018UF 100V 10% BX 1210
Datasheet Download
CDR33BX183BKZSAT.pdf
Availability of CDR33BX183BKZSAT
QUANTITY
CDR33BX183BKZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR33BX183BKZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR33BX183BKZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR33BX183BKZSAT
Related LinksCDR33BX1, CDR33BX183BKZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR33BX183BKZSAT Details Description
Related parts for CDR33BX183BKZSAT
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC AMP POST 5V/3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf