KEMET CDR34BP472BFUS7185
CDR34BP472BFUS7185 picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BP472BFUS7185
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V 1% BP 1812
Datasheet Download
CDR34BP472BFUS7185.pdf
Availability of CDR34BP472BFUS7185
QUANTITY
CDR34BP472BFUS7185 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BP472BFUS7185
Internal Part NumberEIS-CDR34BP472BFUS7185
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BP472BFUS7185
Related LinksCDR34BP47, CDR34BP472BFUS7185 Datasheet, KEMET Distributor
CDR34BP472BFUS7185 Details Description
Related parts for CDR34BP472BFUS7185
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS R/A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V 20% X5R 0402 datasheet.pdf