Vishay/Vitramon CDR34BX104AMZMAT
CDR34BX104AMZMAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR34BX104AMZMAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812
Datasheet Download
CDR34BX104AMZMAT.pdf
Availability of CDR34BX104AMZMAT
QUANTITY
CDR34BX104AMZMAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR34BX104AMZMAT
Internal Part NumberEIS-CDR34BX104AMZMAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR34
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR34BX104AMZMAT
Related LinksCDR34BX1, CDR34BX104AMZMAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR34BX104AMZMAT Details Description
Related parts for CDR34BX104AMZMAT
RES SMD 820K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
KEY LOCK METAL SOLENOID 24ACDC datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 707 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf