Vishay/Vitramon CDR35BP103BFZSAT
CDR35BP103BFZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP103BFZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V 1% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP103BFZSAT.pdf
Availability of CDR35BP103BFZSAT
QUANTITY
CDR35BP103BFZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP103BFZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP103BFZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP103BFZSAT
Related LinksCDR35BP1, CDR35BP103BFZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP103BFZSAT Details Description
Related parts for CDR35BP103BFZSAT
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.57A 49.2 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 320MA 480 MOHM datasheet.pdf
DISCRETE INSULATED SPRING PINS datasheet.pdf
EXTERNAL PSU 50W LEVEL VI datasheet.pdf