Vishay/Vitramon CDR35BP203AJZSAT
CDR35BP203AJZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BP203AJZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.02UF 50V 5% BP 1825
Datasheet Download
CDR35BP203AJZSAT.pdf
Availability of CDR35BP203AJZSAT
QUANTITY
CDR35BP203AJZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BP203AJZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BP203AJZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBP
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BP203AJZSAT
Related LinksCDR35BP2, CDR35BP203AJZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BP203AJZSAT Details Description
Related parts for CDR35BP203AJZSAT
IC LINE RCVR LVDS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf