Vishay/Vitramon CDR35BX154BKZSAT
CDR35BX154BKZSAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR35BX154BKZSAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V 10% BX 1825
Datasheet Download
CDR35BX154BKZSAT.pdf
Availability of CDR35BX154BKZSAT
QUANTITY
CDR35BX154BKZSAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR35BX154BKZSAT
Internal Part NumberEIS-CDR35BX154BKZSAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateS (0.001%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR35BX154BKZSAT
Related LinksCDR35BX1, CDR35BX154BKZSAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR35BX154BKZSAT Details Description
Related parts for CDR35BX154BKZSAT
DIP CABLE - HDM60H/AE60G/HDM60H datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #6 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.17" X 2.17" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS datasheet.pdf