Sumida Corporation CDR6D28MNNP-560NC
CDR6D28MNNP-560NC picture photo
Mfg. Part Number
CDR6D28MNNP-560NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 680MA 501.3 MOHM
Datasheet Download
CDR6D28MNNP-560NC.pdf
Availability of CDR6D28MNNP-560NC
QUANTITY
CDR6D28MNNP-560NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR6D28MNNP-560NC
Internal Part NumberEIS-CDR6D28MNNP-560NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR6D28MN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±25%
Current Rating680mA
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)501.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR6D28MNNP-560NC
Related LinksCDR6D28M, CDR6D28MNNP-560NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR6D28MNNP-560NC Details Description
Related parts for CDR6D28MNNP-560NC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMU37B/AE37G/X datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf