Sumida Corporation CDR74BNP-100MC
CDR74BNP-100MC picture photo
Mfg. Part Number
CDR74BNP-100MC
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.65A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR74BNP-100MC.pdf
Availability of CDR74BNP-100MC
QUANTITY
CDR74BNP-100MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR74BNP-100MC
Internal Part NumberEIS-CDR74BNP-100MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR74B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.65A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant26.3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR74BNP-100MC
Related LinksCDR74BN, CDR74BNP-100MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR74BNP-100MC Details Description
Related parts for CDR74BNP-100MC
CAP CER 10000PF 25V Y5V AXIAL datasheet.pdf
TRANSLATOR LL 16CH TFT AUTO TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 23COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 59MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 100V DO5 datasheet.pdf
LP 5.00/90/19 OG datasheet.pdf
MICRO 15C S /33 WHT 36" NI datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf