Sumida Corporation CDR7D43MNNP-7R2NC
CDR7D43MNNP-7R2NC picture photo
Mfg. Part Number
CDR7D43MNNP-7R2NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.2UH 3A 33.9 MOHM SMD
Datasheet Download
CDR7D43MNNP-7R2NC.pdf
Availability of CDR7D43MNNP-7R2NC
QUANTITY
CDR7D43MNNP-7R2NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR7D43MNNP-7R2NC
Internal Part NumberEIS-CDR7D43MNNP-7R2NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDR7D43MN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance7.2µH
Tolerance±25%
Current Rating3A
Current - Saturation4.95A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)33.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR7D43MNNP-7R2NC
Related LinksCDR7D43M, CDR7D43MNNP-7R2NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDR7D43MNNP-7R2NC Details Description
Related parts for CDR7D43MNNP-7R2NC
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 15POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf