Sumida Corporation CDRC62NP-181MC
CDRC62NP-181MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRC62NP-181MC
Brief Description
FIXED IND 180UH 160MA 1.6 OHM
Datasheet Download
CDRC62NP-181MC.pdf
Availability of CDRC62NP-181MC
QUANTITY
CDRC62NP-181MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRC62NP-181MC
Internal Part NumberEIS-CDRC62NP-181MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRC62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRC62NP-181MC
Related LinksCDRC62N, CDRC62NP-181MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRC62NP-181MC Details Description
Related parts for CDRC62NP-181MC
CONN ADAPT SMA PLUG TO TNC JACK datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28196 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 24CKT datasheet.pdf
RES ARRAY 25 OHM 0.5PF 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf