Sumida Corporation CDRH103RNP-121NC-B
CDRH103RNP-121NC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH103RNP-121NC-B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 650MA 754 MOHM
Datasheet Download
CDRH103RNP-121NC-B.pdf
Availability of CDRH103RNP-121NC-B
QUANTITY
CDRH103RNP-121NC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH103RNP-121NC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH103RNP-121NC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH103R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±30%
Current Rating650mA
Current - Saturation890mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)754 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH103RNP-121NC-B
Related LinksCDRH103RN, CDRH103RNP-121NC-B Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH103RNP-121NC-B Details Description
Related parts for CDRH103RNP-121NC-B
MODULE PWR ENT 5A MED 120V SW datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
AC CHARGER datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 600MM 22AWG datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf