Vishay/Dale RER55F4R02PCSL
RER55F4R02PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER55F4R02PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER55F4R02PCSL.pdf
Availability of RER55F4R02PCSL
QUANTITY
RER55F4R02PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER55F4R02PCSL
Internal Part NumberEIS-RER55F4R02PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER55F4R02PCSL
Related LinksRER55F4, RER55F4R02PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER55F4R02PCSL Details Description
Related parts for RER55F4R02PCSL
RES SMD 365K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
AC/DC BATTERY CHARGER 28.25V 14. datasheet.pdf