Sumida Corporation CDRH104RNP-101NC
CDRH104RNP-101NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH104RNP-101NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM
Datasheet Download
CDRH104RNP-101NC.pdf
Availability of CDRH104RNP-101NC
QUANTITY
CDRH104RNP-101NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH104RNP-101NC
Internal Part NumberEIS-CDRH104RNP-101NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH104R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating1.25A
Current - Saturation1.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)304 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.413" L x 0.405" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH104RNP-101NC
Related LinksCDRH104R, CDRH104RNP-101NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH104RNP-101NC Details Description
Related parts for CDRH104RNP-101NC
FIXED IND 33UH 3A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLIP FLOP 5BIT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
CONN SHUNT 2MM GOLD/BLACK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 20 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SLIDER datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/22/90 1.5SN BK datasheet.pdf
PAC-GF30-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf