Sumida Corporation CDRH12D58RNP-102MC
CDRH12D58RNP-102MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH12D58RNP-102MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 480MA 1.625 OHM
Datasheet Download
CDRH12D58RNP-102MC.pdf
Availability of CDRH12D58RNP-102MC
QUANTITY
CDRH12D58RNP-102MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH12D58RNP-102MC
Internal Part NumberEIS-CDRH12D58RNP-102MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH12D58R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating480mA
Current - Saturation690mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.625 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH12D58RNP-102MC
Related LinksCDRH12D58, CDRH12D58RNP-102MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH12D58RNP-102MC Details Description
Related parts for CDRH12D58RNP-102MC
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 612 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf