Sumida Corporation CDRH12D58RNP-470MC
CDRH12D58RNP-470MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH12D58RNP-470MC
Brief Description
FIXED IND 47UH 2.1A 86.5 MOHM
Datasheet Download
CDRH12D58RNP-470MC.pdf
Availability of CDRH12D58RNP-470MC
QUANTITY
CDRH12D58RNP-470MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH12D58RNP-470MC
Internal Part NumberEIS-CDRH12D58RNP-470MC
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH12D58R
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation3.15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)86.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH12D58RNP-470MC
Related LinksCDRH12D58, CDRH12D58RNP-470MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH12D58RNP-470MC Details Description
Related parts for CDRH12D58RNP-470MC
FIXED IND 4.7UH 300MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LED DURIS P5 COOL WHT 6000K 2SMD datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2200UF 40V 16X35MM 105C 4000H datasheet.pdf