Sumida Corporation CDRH169RNP-222MC
CDRH169RNP-222MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH169RNP-222MC
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 580MA 1.53 OHM
Datasheet Download
CDRH169RNP-222MC.pdf
Availability of CDRH169RNP-222MC
QUANTITY
CDRH169RNP-222MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH169RNP-222MC
Internal Part NumberEIS-CDRH169RNP-222MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH169R
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±20%
Current Rating580mA
Current - Saturation790mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.53 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH169RNP-222MC
Related LinksCDRH169R, CDRH169RNP-222MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH169RNP-222MC Details Description
Related parts for CDRH169RNP-222MC
TERM BLOCK PCB 3POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 36PF 150V 0605 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 600W 40A datasheet.pdf