Sumida Corporation CDRH2D18/HPNP-1R1NC
CDRH2D18/HPNP-1R1NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH2D18/HPNP-1R1NC
Brief Description
FIXED IND 1.1UH 2.9A 43 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH2D18/HPNP-1R1NC.pdf
Availability of CDRH2D18/HPNP-1R1NC
QUANTITY
CDRH2D18/HPNP-1R1NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH2D18/HPNP-1R1NC
Internal Part NumberEIS-CDRH2D18/HPNP-1R1NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH2D18/HP
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.1µH
Tolerance±35%
Current Rating2.9A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)43 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH2D18/HPNP-1R1NC
Related LinksCDRH2D18/, CDRH2D18/HPNP-1R1NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH2D18/HPNP-1R1NC Details Description
Related parts for CDRH2D18/HPNP-1R1NC
RES 182K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW DIP RECESS RCKR UNSL 5POS 30V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 6.29" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LATCH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf