Amphenol Industrial MS17343C36C6S
MS17343C36C6S picture photo
Mfg. Part Number
MS17343C36C6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS17343C36C6S.pdf
Availability of MS17343C36C6S
QUANTITY
MS17343C36C6S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17343C36C6S
Internal Part NumberEIS-MS17343C36C6S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17343C36C6S
Related LinksMS1734, MS17343C36C6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17343C36C6S Details Description
Related parts for MS17343C36C6S
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D4NL-4DFG-B4-NPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
IC PFC CTRLR 24V SOP datasheet.pdf