Sumida Corporation CDRH3D18NP-120NC
CDRH3D18NP-120NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH3D18NP-120NC
Brief Description
FIXED IND 12UH 800MA 275 MOHM
Datasheet Download
CDRH3D18NP-120NC.pdf
Availability of CDRH3D18NP-120NC
QUANTITY
CDRH3D18NP-120NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH3D18NP-120NC
Internal Part NumberEIS-CDRH3D18NP-120NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH3D18
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)275 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH3D18NP-120NC
Related LinksCDRH3D18, CDRH3D18NP-120NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH3D18NP-120NC Details Description
Related parts for CDRH3D18NP-120NC
IDC CABLE - CKC16G/AE16G/CKC16G datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 383 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf