Sumida Corporation CDRH4D16FB/NP-1R8NC
CDRH4D16FB/NP-1R8NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH4D16FB/NP-1R8NC
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2.7A 34.5 MOHM
Datasheet Download
CDRH4D16FB/NP-1R8NC.pdf
Availability of CDRH4D16FB/NP-1R8NC
QUANTITY
CDRH4D16FB/NP-1R8NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH4D16FB/NP-1R8NC
Internal Part NumberEIS-CDRH4D16FB/NP-1R8NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH4D16FB
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - Core-
Inductance1.8µH
Tolerance±25%
Current Rating2.7A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH4D16FB/NP-1R8NC
Related LinksCDRH4D16F, CDRH4D16FB/NP-1R8NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH4D16FB/NP-1R8NC Details Description
Related parts for CDRH4D16FB/NP-1R8NC
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 12POS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf