Sumida Corporation CDRH5D18-4R1NC
CDRH5D18-4R1NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D18-4R1NC
Brief Description
FIXED IND 4.1UH 1.95A 57 MOHM
Datasheet Download
CDRH5D18-4R1NC.pdf
Availability of CDRH5D18-4R1NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH5D18-4R1NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D18-4R1NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D18-4R1NC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D18
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance4.1µH
Tolerance±30%
Current Rating1.95A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)57 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D18-4R1NC
Related LinksCDRH5D1, CDRH5D18-4R1NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D18-4R1NC Details Description
Related parts for CDRH5D18-4R1NC
CONN PLUG 4POS 3MM SINGLE ROW datasheet.pdf
TRIAC 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
CIR BRKR 18A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' NM BNCM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf