Sumida Corporation CDRH5D18NP-100NC
CDRH5D18NP-100NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D18NP-100NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.2A 124 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH5D18NP-100NC.pdf
Availability of CDRH5D18NP-100NC
QUANTITY
CDRH5D18NP-100NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D18NP-100NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D18NP-100NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D18
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)124 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D18NP-100NC
Related LinksCDRH5D18, CDRH5D18NP-100NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D18NP-100NC Details Description
Related parts for CDRH5D18NP-100NC
MOSFET 2N-CH 60V 0.2A SOT-457 datasheet.pdf