Sumida Corporation CDRH5D28-180NC
CDRH5D28-180NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH5D28-180NC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1A 110 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH5D28-180NC.pdf
Availability of CDRH5D28-180NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH5D28-180NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH5D28-180NC
Internal Part NumberEIS-CDRH5D28-180NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH5D28
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±30%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.224" L x 0.224" W (5.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH5D28-180NC
Related LinksCDRH5D2, CDRH5D28-180NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH5D28-180NC Details Description
Related parts for CDRH5D28-180NC
CONN HEADER 6POS VERT TIN SMD datasheet.pdf
IC MON TRI SUPPLY 1.8V TSOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 1A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 5/16" 2.25" datasheet.pdf
15POS M WATER RES R/A PC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf