Cynergy3 SSF67B50B100
SSF67B50B100 picture photo
Mfg. Part Number
SSF67B50B100
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
DL LVL FLOATSW 127MM TOTAL L
Datasheet Download
SSF67B50B100.pdf
Availability of SSF67B50B100
QUANTITY
SSF67B50B100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSF67B50B100
Internal Part NumberEIS-SSF67B50B100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
Series-
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Dual Float)
Output ConfigurationSPST-NC, SPST-NC
Current600mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.80
Switch Actuation Level1.969", 3.937" (50mm, 100mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature135°C
Voltage Rating120VDC, 250VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSF67B50B100
Related LinksSSF67B, SSF67B50B100 Datasheet, Cynergy3 Distributor
SSF67B50B100 Details Description
Related parts for SSF67B50B100
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK 3/8 BK ADH 25X4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 BLUE-WHITE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT8415EDDB datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf