Sumida Corporation CDRH62B-181MC
CDRH62B-181MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH62B-181MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 260MA 2.77 OHM
Datasheet Download
CDRH62B-181MC.pdf
Availability of CDRH62B-181MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH62B-181MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH62B-181MC
Internal Part NumberEIS-CDRH62B-181MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.77 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH62B-181MC
Related LinksCDRH62, CDRH62B-181MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH62B-181MC Details Description
Related parts for CDRH62B-181MC
TRANS NPN/PNP 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE LENS PYRO NCL10IL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.31 OHM 10% 300W datasheet.pdf