Sumida Corporation CDRH62B-4R0NC
CDRH62B-4R0NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH62B-4R0NC
Brief Description
FIXED IND 4UH 1.63A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH62B-4R0NC.pdf
Availability of CDRH62B-4R0NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH62B-4R0NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH62B-4R0NC
Internal Part NumberEIS-CDRH62B-4R0NC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH62
Material - CoreFerrite
Inductance4µH
Tolerance-20%, +40%
Current Rating1.63A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH62B-4R0NC
Related LinksCDRH62, CDRH62B-4R0NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH62B-4R0NC Details Description
Related parts for CDRH62B-4R0NC
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DEMODULATOR DUAL I/Q 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 910 OHM 1506 datasheet.pdf
HARNESS HSG(GEM)23P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .1A datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf