Vishay/Vitramon VJ0805D511GLAAJ
VJ0805D511GLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511GLAAJ
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511GLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D511GLAAJ
QUANTITY
VJ0805D511GLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511GLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511GLAAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511GLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511GLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511GLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511GLAAJ
ROUND STANDOFF 4-40 S STEEL 1/8" datasheet.pdf
IC SMART LOAD SWITCH SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 614 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 160MA 6 OHM SMD datasheet.pdf