Sumida Corporation CDRH62BNP-100MC-B
CDRH62BNP-100MC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH62BNP-100MC-B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.1A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH62BNP-100MC-B.pdf
Availability of CDRH62BNP-100MC-B
QUANTITY
CDRH62BNP-100MC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH62BNP-100MC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH62BNP-100MC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH62BNP-100MC-B
Related LinksCDRH62BN, CDRH62BNP-100MC-B Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH62BNP-100MC-B Details Description
Related parts for CDRH62BNP-100MC-B
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR PPM datasheet.pdf
RES 16 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf