Sumida Corporation CDRH62BNP-120MC-B
CDRH62BNP-120MC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH62BNP-120MC-B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1A 200 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH62BNP-120MC-B.pdf
Availability of CDRH62BNP-120MC-B
QUANTITY
CDRH62BNP-120MC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH62BNP-120MC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH62BNP-120MC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH62BNP-120MC-B
Related LinksCDRH62BN, CDRH62BNP-120MC-B Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH62BNP-120MC-B Details Description
Related parts for CDRH62BNP-120MC-B
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER ULTRA COMPACT 1A PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 128K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf