Sumida Corporation CDRH62NP-271MC
CDRH62NP-271MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH62NP-271MC
Brief Description
FIXED IND 270UH 200MA 4.89 OHM
Datasheet Download
CDRH62NP-271MC.pdf
Availability of CDRH62NP-271MC
QUANTITY
CDRH62NP-271MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH62NP-271MC
Internal Part NumberEIS-CDRH62NP-271MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH62
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.89 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH62NP-271MC
Related LinksCDRH62N, CDRH62NP-271MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH62NP-271MC Details Description
Related parts for CDRH62NP-271MC
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf