Vishay/Dale CRCW1210118KFKEA
CRCW1210118KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210118KFKEA
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210118KFKEA.pdf
Availability of CRCW1210118KFKEA
QUANTITY
CRCW1210118KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210118KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210118KFKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210118KFKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210118KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210118KFKEA Details Description
Related parts for CRCW1210118KFKEA
RES SMD 3.92K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK34H/AE34G/HPK34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 52V 5.76A datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 2.5PSI GAUGE datasheet.pdf
SCR 1600V 1420A E-PUK datasheet.pdf