Sumida Corporation CDRH6D38NP-5R0NC
CDRH6D38NP-5R0NC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH6D38NP-5R0NC
Brief Description
FIXED IND 5UH 2.9A 24 MOHM SMD
Datasheet Download
CDRH6D38NP-5R0NC.pdf
Availability of CDRH6D38NP-5R0NC
QUANTITY
CDRH6D38NP-5R0NC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH6D38NP-5R0NC
Internal Part NumberEIS-CDRH6D38NP-5R0NC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH6D38
Material - CoreFerrite
Inductance5µH
Tolerance±30%
Current Rating2.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH6D38NP-5R0NC
Related LinksCDRH6D38, CDRH6D38NP-5R0NC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH6D38NP-5R0NC Details Description
Related parts for CDRH6D38NP-5R0NC
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 135MM DIA datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (G-376-14) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD882 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf