Sumida Corporation CDRH74-271MC
CDRH74-271MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH74-271MC
Brief Description
FIXED IND 270UH 340MA 1.64 OHM
Datasheet Download
CDRH74-271MC.pdf
Availability of CDRH74-271MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRH74-271MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH74-271MC
Internal Part NumberEIS-CDRH74-271MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH74
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.64 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH74-271MC
Related LinksCDRH74, CDRH74-271MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH74-271MC Details Description
Related parts for CDRH74-271MC
FIXED IND 68UH 1.5A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SPI 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
.5MIC POLISHING FILM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf