Sumida Corporation CDRH74NP-561MC-B
CDRH74NP-561MC-B picture photo
Mfg. Part Number
CDRH74NP-561MC-B
Brief Description
FIXED IND 560UH 230MA 3.62 OHM
Datasheet Download
CDRH74NP-561MC-B.pdf
Availability of CDRH74NP-561MC-B
QUANTITY
CDRH74NP-561MC-B Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH74NP-561MC-B
Internal Part NumberEIS-CDRH74NP-561MC-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH74
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±20%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.62 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH74NP-561MC-B
Related LinksCDRH74NP, CDRH74NP-561MC-B Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH74NP-561MC-B Details Description
Related parts for CDRH74NP-561MC-B
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TVSOP datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 44POS HD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN MULT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF HOOD 4POS PLU datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
MODULE SMART PWR 1200V 10A datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN 12A 4POS datasheet.pdf