Sumida Corporation CDRR75NP-151MC
CDRR75NP-151MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRR75NP-151MC
Brief Description
FIXED IND 150UH 660MA 485 MOHM
Datasheet Download
CDRR75NP-151MC.pdf
Availability of CDRR75NP-151MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRR75NP-151MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRR75NP-151MC
Internal Part NumberEIS-CDRR75NP-151MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRR
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating660mA
Current - Saturation360mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)485 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRR75NP-151MC
Related LinksCDRR75N, CDRR75NP-151MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRR75NP-151MC Details Description
Related parts for CDRR75NP-151MC
CIR BRKR THRMMAG 8A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf