Sumida Corporation CDRR75NP-471MC
CDRR75NP-471MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRR75NP-471MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 380MA 1.416 OHM
Datasheet Download
CDRR75NP-471MC.pdf
Availability of CDRR75NP-471MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDRR75NP-471MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRR75NP-471MC
Internal Part NumberEIS-CDRR75NP-471MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRR
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating380mA
Current - Saturation200mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.416 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRR75NP-471MC
Related LinksCDRR75N, CDRR75NP-471MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRR75NP-471MC Details Description
Related parts for CDRR75NP-471MC
CONN SOCKET 5POS 7.92MM WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.748" DIA NAT datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf