Cornell Dubilier Electronics CDV16FF511JO3
CDV16FF511JO3 picture photo
Mfg. Part Number
CDV16FF511JO3
Brief Description
CAP MICA 510PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV16FF511JO3.pdf
Availability of CDV16FF511JO3
QUANTITY
CDV16FF511JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV16FF511JO3
Internal Part NumberEIS-CDV16FF511JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.234" (5.94mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV16FF511JO3
Related LinksCDV16F, CDV16FF511JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV16FF511JO3 Details Description
Related parts for CDV16FF511JO3
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 7/8" datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 30MA 110 OHM SMD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf