Cornell Dubilier Electronics CDV19CF180JO3F
CDV19CF180JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CDV19CF180JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19CF180JO3F.pdf
Availability of CDV19CF180JO3F
QUANTITY
CDV19CF180JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19CF180JO3F
Internal Part NumberEIS-CDV19CF180JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCDV19
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19CF180JO3F
Related LinksCDV19CF, CDV19CF180JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19CF180JO3F Details Description
Related parts for CDV19CF180JO3F
IC EXPANDER OCTAL BUS 16-QSOP datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X24 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM GOLD 6POS SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 52QFP datasheet.pdf
K-7E-M17 M9/010-D00/M17 F8 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC datasheet.pdf