Rohm Semiconductor MCR18EZPF5902
MCR18EZPF5902 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF5902
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF5902.pdf
Availability of MCR18EZPF5902
QUANTITY
MCR18EZPF5902 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF5902
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF5902
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF5902
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF5902 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF5902 Details Description
Related parts for MCR18EZPF5902
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHT SHLD 500' datasheet.pdf
PLUG VAL-U-LOK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf