Cornell Dubilier Electronics CDV19EF820JO3F
CDV19EF820JO3F picture photo
Mfg. Part Number
CDV19EF820JO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 82PF 5% 1KV RADIAL
Datasheet Download
CDV19EF820JO3F.pdf
Availability of CDV19EF820JO3F
QUANTITY
CDV19EF820JO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CDV19EF820JO3F
Internal Part NumberEIS-CDV19EF820JO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCDV19
PackagingBulk
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDV19EF820JO3F
Related LinksCDV19EF, CDV19EF820JO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CDV19EF820JO3F Details Description
Related parts for CDV19EF820JO3F
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/BLU 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
4985 4985 datasheet.pdf
CRIMP TOOL ISOLATION CRIMPER datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 80POS 2.54 datasheet.pdf