Nichicon UMT1V3R3MCD2
UMT1V3R3MCD2 picture photo
Mfg. Part Number
UMT1V3R3MCD2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UMT1V3R3MCD2.pdf
Availability of UMT1V3R3MCD2
QUANTITY
UMT1V3R3MCD2 Order Process
Ship out your order
Specifications of UMT1V3R3MCD2
Internal Part NumberEIS-UMT1V3R3MCD2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMT
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9mA
Impedance-
Lead Spacing0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMT1V3R3MCD2
Related LinksUMT1V3, UMT1V3R3MCD2 Datasheet, Nichicon Distributor
UMT1V3R3MCD2 Details Description
Related parts for UMT1V3R3MCD2
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 820MA 850 MOHM datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 79MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RED datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf