Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group) CEA-06-250UR-350
CEA-06-250UR-350 picture photo
Mfg. Part Number
CEA-06-250UR-350
Brief Description
STRAIN GAUGE 350 OHM RECT 1=5PC
Datasheet Download
CEA-06-250UR-350.pdf
Availability of CEA-06-250UR-350
QUANTITY
CEA-06-250UR-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of CEA-06-250UR-350
Internal Part NumberEIS-CEA-06-250UR-350
SeriesCEA
Pattern TypeRectangular Rosette
Strain Range±5%
Resistance (Ohms)350
Resistance Tolerance±0.4%
Length - Active0.250" (6.35mm) per section
Length - Overall Pattern0.500" (12.70mm)
Length - Overall0.65" (16.5mm)
Width - Active0.120" (3.05mm) per section
Width - Overall Pattern0.760" (19.30mm)
Width - Overall0.80" (20.3mm)
Operating Temperature-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEA-06-250UR-350
CEA-06-250UR-350 Details Description
Related parts for CEA-06-250UR-350
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC MPU EP7 74MHZ 208LQFP datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ EXT 40-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 292MA 820 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf