Vishay/Dale RN50E6041BBSL
RN50E6041BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6041BBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6041BBSL.pdf
Availability of RN50E6041BBSL
QUANTITY
RN50E6041BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6041BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E6041BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6041BBSL
Related LinksRN50E6, RN50E6041BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6041BBSL Details Description
Related parts for RN50E6041BBSL
CONN HEADER 32PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
ANT SQUINT WIDE BAND RP SMA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 416VC R6 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf