SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1010A1803N01
CENB1010A1803N01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1010A1803N01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W
Datasheet Download
CENB1010A1803N01.pdf
Availability of CENB1010A1803N01
QUANTITY
CENB1010A1803N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1010A1803N01
Internal Part NumberEIS-CENB1010A1803N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
SeriesCENB1010
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1010A1803N01
CENB1010A1803N01 Details Description
Related parts for CENB1010A1803N01
TRIMMER 20 OHM 0.75W HOOK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf