SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CENB1080A2403F01
CENB1080A2403F01 picture photo
Mfg. Part Number
CENB1080A2403F01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W
Datasheet Download
CENB1080A2403F01.pdf
Availability of CENB1080A2403F01
QUANTITY
CENB1080A2403F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CENB1080A2403F01
Internal Part NumberEIS-CENB1080A2403F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLevel V and ErP Phase II Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Test & Measurement Power Supply Market
RoHS InformationCENB Series RoHS Declaration
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesCENB1080
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.25A
Power (Watts)80W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max78W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENB1080A2403F01
CENB1080A2403F01 Details Description
Related parts for CENB1080A2403F01
INDUCT ARRAY 2 COIL 151.1UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 420V 25A 125W IPAK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE datasheet.pdf
MCX STRAIGHT PCB JACK, 75 OHM datasheet.pdf