Logic PD, Inc. CENGPXA270-312-10-550EC
CENGPXA270-312-10-550EC picture photo
Mfg. Part Number
CENGPXA270-312-10-550EC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
CARD ENGINE 64MB FLASH 64MB RAM
Datasheet Download
CENGPXA270-312-10-550EC.pdf
Availability of CENGPXA270-312-10-550EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CENGPXA270-312-10-550EC Order Process
Ship out your order
Specifications of CENGPXA270-312-10-550EC
Internal Part NumberEIS-CENGPXA270-312-10-550EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU Core
Core ProcessorPXA270
Co-Processor-
Speed312MHz
Flash Size64MB
RAM Size64MB
Connector TypeSO-DIMM-144
Size / Dimension2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENGPXA270-312-10-550EC
Related LinksCENGPXA270-, CENGPXA270-312-10-550EC Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
CENGPXA270-312-10-550EC Details Description
Related parts for CENGPXA270-312-10-550EC
FIXED IND 12MH 50MA 100 OHM TH datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.072DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RW 236-4 MICRO SLIDES datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 250MW SOD123 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf