Logic PD, Inc. CENGPXA270-416-10-550HIR
CENGPXA270-416-10-550HIR picture photo
Mfg. Part Number
CENGPXA270-416-10-550HIR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
CARD ENGING 64MB SDRAM
Datasheet Download
CENGPXA270-416-10-550HIR.pdf
Availability of CENGPXA270-416-10-550HIR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CENGPXA270-416-10-550HIR Order Process
Ship out your order
Specifications of CENGPXA270-416-10-550HIR
Internal Part NumberEIS-CENGPXA270-416-10-550HIR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeMCU Core
Core ProcessorPXA270
Co-Processor-
Speed416MHz
Flash Size64MB
RAM Size64MB
Connector TypeSO-DIMM-144
Size / Dimension2.37" x 2.67" (60.2mm x 67.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CENGPXA270-416-10-550HIR
Related LinksCENGPXA270-4, CENGPXA270-416-10-550HIR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
CENGPXA270-416-10-550HIR Details Description
Related parts for CENGPXA270-416-10-550HIR
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
IC FILTER ANALOG 8TH-ORDR 28SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 400MHZ 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PCB IDC TIN datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf