TDK Corporation CEU4J2X7R1H473K125AE
CEU4J2X7R1H473K125AE picture photo
Mfg. Part Number
CEU4J2X7R1H473K125AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CEU4J2X7R1H473K125AE.pdf
Availability of CEU4J2X7R1H473K125AE
QUANTITY
CEU4J2X7R1H473K125AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CEU4J2X7R1H473K125AE
Internal Part NumberEIS-CEU4J2X7R1H473K125AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCEU Series Serial Design Capacitor Family
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCEU Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCEU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CEU4J2X7R1H473K125AE
Related LinksCEU4J2X7R1, CEU4J2X7R1H473K125AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CEU4J2X7R1H473K125AE Details Description
Related parts for CEU4J2X7R1H473K125AE
SWITCH RAISED ACTUATOR 10 SEC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SEMI-AUTO TERMINATOR FOR RAST 5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 7.5W 12ESOP datasheet.pdf
IC AUDIO PWR AMP MONO 20V 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf