Copal Electronics CF-TA-1EB4-A12
CF-TA-1EB4-A12 picture photo
Mfg. Part Number
CF-TA-1EB4-A12
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V
Datasheet Download
CF-TA-1EB4-A12.pdf
Availability of CF-TA-1EB4-A12
QUANTITY
CF-TA-1EB4-A12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF-TA-1EB4-A12
Internal Part NumberEIS-CF-TA-1EB4-A12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesCF-TA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating50mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC48V
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Termination StyleGull Wing
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF-TA-1EB4-A12
Related LinksCF-TA-1, CF-TA-1EB4-A12 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CF-TA-1EB4-A12 Details Description
Related parts for CF-TA-1EB4-A12
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2V 10A 20W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf